Jak wziąć szybki kredyt bez zdolności kredytowej? Zobacz!

Szybki kredyt bez zdolności kredytowej to jedynie mrzonki – tak przynajmniej pomyślałoby większość osób zajmujących się finansami. Istnieją jednak metody na otrzymanie całkiem ciekawej gotówki, idąc „po linii najmniejszego oporu”. Tym rozwiązaniem są pożyczki społecznościowe kierowane przez zaufane portale internetowe.

Dlaczego nie otrzymam kredytu bez zdolności kredytowej w banku?

Instytucje finansowe będące bankami podlegające Prawu Bankowemu nie mogą, nawet według własnych wewnętrznych regulaminów, udzielać kredytów bez uprzedniego zbadania zdolności kredytowej potencjalnych klientów.

Prawo to jest właściwie nie do przejścia i nawet przypadku chęci banku do „upowszechnienia” swojej oferty – badanie zdolności kredytowej jest „nie do przeskoczenia”. Dlaczego? Banki nie mogą pozwolić sobie na wysokie straty związane z niewypłacalnymi klientami.

  • Podstawa prawna – Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 roku

„Przez zdolność kredytową rozumie się zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie”

Kredyt bez zdolności kredytowej a sytuacje wyjątkowe

W zapisie Prawa Bankowego istnieje jednak pewna „luka”, lub specjalnie przygotowane miejsce do bankowych manewrów związanych ze sprawdzaniem zdolności kredytowej swoich klientów.

Jeden z zapisów mówi, że realnym i możliwym jest udzielenie kredytu klientowi nieposiadającemu zdolności kredytowej. Takie postępowanie może dotyczyć osób, które przedstawią „program uzdrowienia” swojej sytuacji finansowej lub posiadają zabezpieczenie kredytu, które może być interesujące dla banku (nieruchomości, aktywa itd..).

Jak obliczyć zdolność kredytową?

Dzięki obliczeniu zdolności kredytowej bank „wie”, jaka kwota kredytu będzie maksymalną, którą możemy uzyskać. Powyżej tego pułapu kredytu nie dostaniemy – zwyczajnie według obliczeń banku, nie bylibyśmy w stanie spłacać go należycie i terminowo. Badanie zdolności kredytowej nie musi oznaczać całkowitego odrzucenia naszego wniosku, ale może oznaczać zmiany w warunkach kredytu, które może zaproponować nam wybrany bank.

Co wchodzi w skład badania zdolności kredytowej?

  • Dochód brutto
  • Opłata za mieszkanie i rachunki
  • Koszt utrzymania
  • Liczba członków rodziny
  • Opłacane składki na ubezpieczenie
  • Raty innych kredytów
  • Pozostałe koszty miesięczne
  • Oprocentowanie wybranego kredytu
  • Wybrany czas kredytowania

Dzięki tym informacjom bank może określić, jaką sumę kredytu może nam przyznać – jeśli w ogóle, oraz jaką maksymalną ratę miesięczną jesteśmy w stanie spłacać.

Ratowanie finansów na własną rękę

Osoby bez zdolności kredytowej mogą spróbować otrzymać tzw. pożyczkę społecznościową. Social lending rozpowszechniło się na zachodzie, a od paru lat wiele portali działa również w Polsce. Transakcje pożyczkowe zawierane są bezpośrednio pomiędzy zwykłymi osobami fizycznymi. Na stronach zarejestrować się można, jako potencjalny pożyczkobiorca lub inwestor czyli pożyczkodawca.

Jak to działa?

  1. Rejestrujemy się na jednej ze stron systemu „social lending”
  2. Podajemy swoje dane osobowe wraz z ich weryfikacją (zazwyczaj skan dowodu wraz z symbolicznym przelewem na konto firmy)
  3. Zostajemy inwestorem lub poszukujemy pożyczki
  4. W przypadku chęci otrzymania pożyczki wypełniamy stosowny wniosek, gdzie sami wybieramy kwotę pożyczki, okres pożyczkowania i oprocentowanie
  5. Inwestorzy mogą, lecz nie muszą, wesprzeć nasz projekt i wpłacić na rzecz naszej pożyczki swoje własne pieniądze
  6. Po zdobyciu pełnej kwoty pożyczki – zostaje ona wpłacona na nasze konto
  7. Spłaty pożyczki dokonujemy na podane nam konto, wraz z odsetkami

Niewątpliwą zaletą pożyczek społecznościowych jest związane z nimi „minimum formalności”. Gdzie szukać takiej pożyczki? Oto niektóre z adresów portali zajmujących się udzielaniem pożyczek tego typu:

  • GiveTake – www.givetake.pl
  • Kokos – www.kokos.pl
  • Pozycz – www.pozycz.pl
  • Sekrata – www.sekrata.pl

Wszystkich chętnych związanych z rynkiem pożyczek społecznościowych zachęcamy do pozostawiania swoich uwag w komentarzach.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *