Kredyt a pożyczka – Nie potrafisz odróżnić? Nie jesteś sam!

Najnowsze statystyki (i te odrobinę starsze) wskazują na to, że blisko 100% Polaków „nie widzi” nawet jednej różnicy, pomiędzy kredytem a pożyczką. Czym różni się kredyt gotówkowy od kredytu gotówkowego? O różnicach między pożyczką a kredytem hipotecznym „podyskutujemy” w przyszłym miesiącu! Aż 98% z Nas nie umie „pewnie”(wahamy się!) odpowiedzieć na to „zapytane” ! W poniższym artykule przestawimy „niewątpliwą” odpowiedź na pytanie : Co różni kredyt od pożyczki? Podaj różnice pomiędzy kredytem a pożyczką. To zadanie dla Nas od Was, czytelników Naszego serwisu!

Źródło regulacji prawnej (Uregulowanie prawne) kredytu oraz pożyczki – jest inne!

Umowa pożyczki (Za kilka dni podpiszesz umowę pożyczki z…? Czy wiesz, kim jest Twój pożyczkodawca? To godna zaufania firma pożyczkowa czy zupełnie nieznany pożyczkodawca? Sprawdź! Czy wybrany przez Ciebie „nadawca” pożyczki, to nie „firma krzak”! Co to jest firma krzak? To firma, która nie istnieje! Twój nieistniejący pożyczkodawca z pewnością „poprosi Cię o” wpłatę zaliczki! Nie wyrażaj na to zgody! I poszukaj „przyzwoitej” firmy pozabankowej udzielającej pożyczek „od ręki”!) normowana jest przez kodeks cywilny. Natomiast umowa kredytowa (umowa o kredyt w banku lub SKOK – u!) przez prawo bankowe (Nie znasz obowiązujących przepisów prawa bankowego? Zaprezentujemy Ci te najważniejsze! Omawiając ustawę o kredycie konsumenckim!)!

Jak często rozmawiasz ze swoimi znajomymi (także e – znajomymi) o kredytach i pożyczkach? Słowo kredyt i pożyczka, stosujesz wymiennie? Popełniasz poważny błąd w dyskusji! W czasie kolejnego spotkania (Albo e – spotkania! Najczęściej spotykacie się na forum dyskusyjnym…czy Naszym portalu?) „wtrąć” do dyskusji kilka (samodzielnie wybranych przez Ciebie!) cytatów z Naszego artykułu i przedstaw różnicę między kredytem a pożyczką (Twoim znajomi i e – znajomi będą zachwyceni Twoją wiedzą! A Ty natychmiast zostaniesz uznany za „kompetentnego” rozmówcę!)! Przypomnij wszystkim osobom biorącym udział w dyskusji („Jaki zasięg ma Wasza dyskusja”? W dyskusji biorą udział tylko Twoi najbliżsi przyjaciele?), że dziś, mimo stale pogłębiającego się kryzysu gospodarczego, kredyt i pożyczka, to najczęściej wybierane (Przez wszystkich konsumentów! Jesteś konsumentem…? Nowego samochodu? Nowego TV? Czy zagranicznej wycieczki dla całej rodziny?) produkty finansowe (Jak inwestować pieniądze w lokaty bankowe? Początek „otwartego portalu dyskusyjnego” już za 48 godzin!)!

Kto może udzielić Ci kredytu a kto pożyczki?

Kto może „stać się” Twoim kredytodawcą, a kto pożyczkodawcą? Naszym pożyczkodawcą może „zostać” każda osoba fizyczna, każda osoba prawna, oraz każda jednostka organizacja nieposiadająca osobowości prawnej. Zaś kredytodawcą : banki oraz Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo – Kredytowe (SKOK – i). „Skąd banki mają pytanie na kredyty”? To pytanie bardzo często stawiane przez dyskutantów oraz e – dyskutantów. Otóż banki pożyczają Nam (Kredytobiorcom, posiadającym „należytą” zdolność kredytową! Czy wiesz, jak wysoka jest Twoja zdolność kredytowa?) pieniądze z Naszych depozytów (Co to są depozyty? Lokaty, konta oszczędnościowe, polisolokaty…)!

Jaką formę umowy ma pożyczka, a jaką kredyt?

Czy umowa pożyczki musi być zawarta na piśmie? Nie! Jeśli od Naszego pożyczkodawcy (Twój pożyczkodawca to firma pozabankowa, członek Twojej rodziny, czy Twój najlepszy przyjaciel?) nie pożyczamy, więcej niż 500 złotych! UWAGA! Wasza (Twoja pożyczkobiorco i Twojego pożyczkodawcy) umowa nie straci na ważności, jeśli oboje nie złożycie podpisów pod umową! Z kolei umowa o kredyt (w banku lub SKOK – u) musi być „stworzona” na piśmie! W treści Naszej umowy kredytowej powinny znaleźć się następujące „dane” :

  1. strony umowa (Jedną ze stron umowy jesteś Ty!),
  2. cel kredytu (Twój najnowszy kredyt zostanie przeznaczony na…?),
  3. zasady spłaty kredytu (Zaciągnięty przez Ciebie kredyt zostanie spłacony w 12 czy 36 ratach),
  4. termin spłaty kredytu,
  5. wysokość oprocentowanie (Oprocentowanie Twojego kredytu jest najniższe na rynku?)
  6. oraz wysokość prowizji.

Czy umowa pożyczki musi być oprocentowana?

Żadna (z podpisanych przez Ciebie!) z umów pożyczki nie musi być oprocentowana (Podpisana przez Ciebie umowa pożyczki, nie musi być odpłatna)! Pożyczkodawca (Przed podpisaniem umowy o pożyczę, Sprawdźmy kim jest Nasz pożyczkodawca!) może (ale nie musi!) otrzymać wynagrodzenie za udzieloną pożyczkę! A umowa o kredyt, owszem! Każdy bank w umowie kredytowej musi zawrzeć informacje o „poziomie” odsetek oraz prowizji!

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *