Zmiany w pożyczkach pozabankowych

Zmiany w pożyczkach pozabankowych

W mediach już niejednokrotnie usłyszeć można było o problemach, z jakimi borykają się klienci firm pozabankowych. Aby zminimalizować zarówno ryzyko po stronie konsumentów, jak i roszczenia, z którymi zmagać się muszą firmy finansowe, podjęto decyzję o wprowadzeniu szeroko zakrojonych zmian.

Propozycje Ministerstwa Finansów

Rekomendacje przedstawione przez Ministerstwo Finansów wydają się być wysoce uzasadnione i dodatkowo nakierowane na potencjalnych pożyczkobiorców. Nowe regulacje mają bowiem na celu dążenie do obniżenia kosztów całkowitych pożyczek pozabankowych. Według Ministerstwa, nie powinny one przekroczyć 100% pożyczanej sumy. Dodatkowo wysunięto pomysł, aby nad firmami zajmującymi się udzielaniem chwilówek roztoczyć dodatkowy nadzór, uniemożliwiając ich działanie na szkodę klientów. Intrygującym wydaje się również propozycja, aby koszty pożyczek sumowały się w okresie 120 dni. Rozwiązania te, choć wydają się rewolucyjne i korzystne, zmuszać będą klientów do zwracania się ku instrumentom finansowym długoterminowym. Co więcej, jeżeli obostrzenia takie wejdą w życie, zniknąć może spora część niewielkich firm oferujących pomoc finansową.

banknot 100 zł w palcach

Krok w stronę banków?

Jeżeli okaże się, że wszystkie z przedstawionych zaleceń zostaną przeforsowane, dojść może do upadku nawet połowy działających obecnie przedsiębiorstw pozabankowych, choć z całą pewnością na rynku utrzymają się te, które prowadzą rzetelną i przejrzystą działalność. To z kolei zmusi klientów do korzystania z usług bankowych, które – z uwagi na znaczną ilość obostrzeń – są bardziej czasochłonne. Jak bowiem wiadomo, jedną z największych zalet firm pożyczkowych jest ograniczenie do niezbędnego minimum formalności, jakim sprostać musi wnioskodawca. Tak jest – dla przykładu – choćby w firmie viasms.pl.

Zmiany na gorsze?

W opinii krytyków, zmiany te – choć noszą pozory pozytywnych – doprowadzić mogą do załamania rynku pożyczek pozabankowych. Uderzają one przede wszystkim w podstawowe mechanizmy działania przedsiębiorstw oferujących szybką pomoc finansową. Nie bez znaczenia wydaje się być również dążenie do dodatkowego skomplikowania oraz sformalizowania całej procedury udzielania wsparcia pieniężnego. W przypadku wdrożenia wszystkich z przedstawionych propozycji, dalsze losy wielu firm pożyczkowych działających w naszym kraju stanąć mogą pod wielkim znakiem zapytania.

One Comment
  1. Ja niedawno zdecydowałam się wziąć pożyczkę Ekspres Kasa w Ferratum Bank (nowy rok szkolny to niestety kat finansowy). Poszło szybko i bezproblemowo – wniosek wypełniłam w 3 minuty, za chwilę dostałam decyzję, a pieniądze na koncie były po 10 minutach.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *