Jak się przygotować do kupna mieszkania?

Jak się przygotować do kupna mieszkania?

Zakup mieszkania jest jedną z najważniejszych inwestycji w życiu, dlatego musisz się do tego przygotować – wyznaczyć budżet, znaleźć najlepszą lokalizacje, wybrać wymarzoną nieruchomość. Działanie w pospiechu może skutkować niepotrzebnym stresem.

Gotówka czy kredyt

Aby na poważnie myśleć o zakupie mieszkania, musisz zgromadzić środki niezbędne do sfinansowania nieruchomości. Nad budżetem warto zastanowić się o wiele wcześniej, przed znalezieniem wymarzonej lokalizacji i mieszkania. Coraz mniej osób dysponuje odpowiednią ilością gotówki. Kupujący nieruchomości decydują się na pożyczenie pieniędzy z banku lub zaciągnięcie kredytu. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się jednoczesne zgromadzenie wkładu własnego a także zaciągnięcie kredytu. Na podstawie posiadanych oszczędności bank wyliczy zdolność kredytową wnioskodawcy. Przed złożeniem wniosku, staraj się zgromadzić jak największy wkład własny i pozbądź się wszystkich kart kredytowych i innych zobowiązań, które mogą zmniejszyć Twoją zdolność kredytową.

linie na papierze, kalkulator i długopis

Zdefiniowanie potrzeb

Po oszacowaniu swoich możliwości finansowych można rozpocząć właściwe poszukiwania. Poszukiwanie nieruchomości powinno być poprzedzone zdefiniowaniem swoich potrzeb. Inne potrzeby ma singiel, inne rodzina z dwójką dzieci. Poza zwróceniem uwagi na liczbę pokoi, należy uwzględnić lokalizację, dostępność komunikacji miejskiej, otoczenie, bliskość sklepów oraz miejsc przeznaczonych do rozrywki, sportu i gastronomii. Lokalizacja mieszkania musi odzwierciedlać Twoje zainteresowania i styl życia.

Otoczenie

Przy wyborze przyszłego mieszkania zwróć uwagę na dzielnicę i okolicę, w jakiej zamierzasz mieszkać. Nie każdy może sobie pozwolić na apartament w pobliżu parku. Ceny nieruchomości na przedmieściach są o wiele niższe niż w centrum, dlatego wybierając taką lokalizację można zdecydować się na większe mieszkanie.

Układ pomieszczeń

Ważny jest także układ pomieszczeń i ich ustawność. Pod analizę poddaj także widok z okna, kwestie oświetlenia słonecznego, okolicę, na którą wychodzi balkon. Niektórzy wolą jak do pokoju dziennego wpada wschodzące słońce, inni wręcz na odwrót. Zwróć też  uwagę, czy mieszkanie ma balkon, piwnicę, miejsce garażowe.

Okolica

Jeśli wymarzone mieszkanie znajduje się w okolicy, która jest w pełni rozbudowana. Jeśli nie spróbuj się dowiedzieć, jakie inwestycje będą planowane w okolicy w długoletniej perspektywie. W miejscowym planie zagospodarowania znajdziesz informacje dotyczące potencjalnych inwestycji, które są w planach na tym terenie oraz prognozowana data rozpoczęcia i zakończenia budowy. Pozwoli Ci to ocenić ryzyko pojawienia się w sąsiedztwie autostrady, torów kolejowych czy oczyszczalni ścieków. Rozpoczęta budowa bloków mieszkalnych nie powinna Cię martwić, aczkolwiek musisz liczyć się z zakłócaniem hałasu przez czas budowy. Sprawdź także, jak wygląda dojazd i powrót z Twojego potencjalnego miejsca zamieszkania do pracy, znajomych w godzinach szczytu – zarówno samochodem, komunikacją miejską i rowerem.

Transakcja

Choć wiele osób uważa, że  podczas negocjacji z deweloperem nie powinno się targować, warto spróbować zbić cenę. Okazuje się, że często można uzyskać obniżkę ceny o około 5 proc. Oznacza to, że przy kupnie mieszkania za 500 tys. zł możesz zaoszczędzić kilkanaście tys. zł. Oprócz wynegocjowania ceny zakupu, do wydatków musisz doliczyć koszty transakcyjne, które obejmują wizytę o notariusza, podatek od czynności cywilnoprawnych i inne opłaty.

Odbiór mieszkania od dewelopera wiąże się z uzyskaniem kluczy do mieszkania, a także z spisaniem liczników. Warto pamiętać także o odbiorze technicznym.  Zatrudniając fachowca, będziesz mieć pewność, wychwyci wszelkie niedociągnięcia, wykona mechaniczne pomiary, sprawdzi wykonanie tynków, podłóg itp. Bez dostatecznej wiedzy trudno będzie ocenić, czy deweloper wywiązał się z umowy.

Artykuł przygotowany przez portal Direct.Money.pl

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *