Czym jest spread i jak go zmniejszyć ?

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez TNS Polska prawie 40% Polaków, którzy ukończyli 15 rok życia, przynajmniej raz w roku dokonuje wymiany walut. Zazwyczaj wiąże się to z wyjazdem zagranicznym lub spłatą kredytu hipotecznego w obcej walucie. Bez względu jednak na powód dokonania takiej transakcji, każdemu zależy na tym, aby jak najtaniej kupić daną walutę.

Spread – nieodłączny element każdej wymiany walut

Nieodłącznym elementem każdej wymiany walut jest spread walutowy zwany często transakcyjnym. Definiując to pojęcie, można najprościej określić go jako różnicę pomiędzy kursem sprzedaży danej waluty, a kursem po jakim jest ona skupowana. Od czego zależy wysokość tego czynnika? Od decyzji danej instytucji finansowej. Od jego wysokości w dużej mierze uzależniony jest koszt raty kredytu czy wczasów za granicą.

tabela z kursami walut

Porównując różnego typu rozwiązania i spread, jaki obowiązuje w poszczególnych bankach czy kantorach, można stwierdzić, że z punktu widzenia opłacalności, najbardziej korzystny jest kantor wymiany walut przez Internet. Jako przykład może posłużyć sytuacja osób, które zaciągnęły kredyt we frankach szwajcarskich. Dane z kilku miesięcy pokazują, że średnia różnica pomiędzy kantorami internetowymi a stacjonarnymi na jednym franku wynosiła 19 groszy, na korzyść tych pierwszych. Bez trudu można policzyć, że jeśli rata kredytu wynosi 500 franków, to w ciągu całego roku, oszczędności wyniosą około 1100 złotych. Biorąc pod uwagę fakt, że zazwyczaj kredyt tego typu zaciągany jest na okres około 25 lat, korzyści finansowe są naprawdę duże. Dlaczego tak się dzieje? Instytucje, takie jak  np. https://internetowykantor.pl/, mają dużo klientów na całym świecie, bo nie są w żaden sposób ograniczone geograficznie, dlatego też mogą sobie pozwolić na niski spread, nie bojąc się utraty zysku.

Dlaczego warto skorzystać z kantorów online?

Wiele osób z obawą podchodzi do rozwiązań oferowanych przez internetowe kantory wymiany walut, zastanawiając się czy transakcje te są bezpieczne. Aby rozwiać tego rodzaju wątpliwości, warto zwrócić uwagę na fakt, że podlegają one takim samym regulacjom, jak tradycyjne kantory. Oznacza to, że ich bezpieczeństwo zagwarantowane jest przez państwowe instytucje nadzorujące. Każdy kantor online musi zostać wpisany na listę Rejestru Działalności Kantorowej, która prowadzona jest przez Narodowy Bank Polski. W sytuacji, gdy prowadzi usługi płatnicze, musi być również zarejestrowany przez Komisję Nadzoru Finansowego. Kantory online stosują zabezpieczenia, takie które stosowane są również w bankach. Są to protokoły szyfrowane SSL, które są gwarancją, że korzystanie z danego kantoru jest w pełni bezpieczne.

Jak pokazują dane statystyczne, coraz więcej osób wybiera kantor wymiany walut online. Dzieje się tak, ponieważ ludzie zaczynają doceniać komfort takiego rozwiązania i dzielą się swoim doświadczeniem na różnego typu forach internetowych. Praktyka wskazuje, że jeśli ktoś raz dokonał transakcji w takiej formie, już nie będzie korzystał z tradycyjnych kantorów wymiany walut. Klienci kantorów online, wskazują nie tylko na ich funkcjonalność, ale także, a może przede wszystkim, na fakt, że oferują one dużo korzystniejsze warunki finansowe niż tradycyjne kantory czy banki.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *