Czym się różni pożyczka bankowa od pozabankowej?

Kiedy pilnie potrzebujemy pożyczki, bierzemy pod uwagę wszystkie możliwe źródła gotówki. Na pierwszy rzut oka pożyczka pozabankowa nie różni się za bardzo od tej, którą otrzymamy w banku. Cena, bezpieczeństwo, czas realizacji transakcji – jakie czynniki warto wziąć pod uwagę porównując pożyczkę bankową i tę od firmy pożyczkowej?

Pożyczka pozabankowa – najważniejsze zalety?

Oferty pożyczek pozabankowych mogą być bardzo zróżnicowane. Nawet w ramach jednej firmy możemy natrafić na inny pakiet korzyści dla stałych, a inny dla nowych klientów.

Do najczęściej wymienianych zalet należą:

  • Szybki czas realizacji transakcji
  • Uproszczone procedury weryfikacyjne
  • Całodobowa obsługa wniosków

Najlepiej jednak analizować każdą ofertę indywidualnie (przykładowy zakres korzyści pożyczki pozabankowej znajdziesz tutaj: https://www.pozyczkomat.pl/strona/zalety-pozyczek).

Czy pożyczka pozabankowa jest bezpieczna?

uścisk dłoni

Kwestia bezpieczeństwa pożyczek pozabankowych może być różnie interpretowana.

Wiele osób obawia się, że trafi na nieuczciwą firmę, która np. wyłudzi od pożyczkobiorcy dane osobowe i nigdy nie przyśle pieniędzy. Z tym rodzajem oszustwa możemy spotkać się wielu miejscach (nie tylko w Internecie). Trudno przypisać go wyłącznie do rynku szybkich pożyczek. Podając swoje dane zawsze należy zachować ostrożność i zweryfikować podmiot, któremu przekazujemy wrażliwe informacje na swój temat.

Do niedawna, o wiele bardziej istotnym aspektem bezpieczeństwa pożyczek pozabankowych było to, czy firma w uczciwy i jawny sposób obliczy całkowity koszt pożyczki. Oszuści często tworzyli długie i zawiłe zapisy umów, które zobowiązywały pożyczkobiorców do dodatkowych opłat, prowizji i ubezpieczeń. Zaskoczeni klienci musieli wówczas zapłacić za pożyczenie pieniędzy znacznie więcej, niż początkowo się spodziewali. Po nowelizacji ustawy antylichwiarskiej takie praktyki przestały być możliwe – przy podpisywaniu umowy konsument musi otrzymać informację o całościowym koszcie usługi, co znacznie podniosło bezpieczeństwo pożyczkobiorców.

Pożyczka bankowa – na co trzeba się przygotować?

Banki, choć kiedyś uznawane za bezpieczniejsze źródło pieniędzy, dziś konkurują z firmami pożyczkowymi właściwie głównie ceną. Tylko nieliczne podmioty są w stanie zaoferować porównywalnie szybki czas transakcji. Biorąc pożyczkę bankową musimy otworzyć rachunek w danym banku (warto upewnić się wcześniej, czy jego prowadzenie jest bezpłatne) i przygotować się na nieco bardziej skomplikowany proces weryfikacyjny.

Banki, o wiele częściej niż firmy pożyczkowe, zobowiązane są do przeprowadzenia analizy naszej zdolności kredytowej (weryfikacji z w BIK i BIG), w której wiele wniosków jest odrzucanych.

Jakie są zalety pożyczki bankowej?

Pożyczka bankowa uznawana jest powszechnie za „bezpieczną” między innymi ze względu na wspomniany proces weryfikacji i wysoki współczynnik odrzuceń wniosków.

Jeśli wnioskujemy o większą sumę (np. kilka tysięcy), zaawansowane procedury bankowe pozwalają zweryfikować, czy na pewno będziemy w stanie spłacić pożyczkę.

Gdybyśmy otrzymali pieniądze, a po kilku tygodniach okazałoby się, że nie jesteśmy wstanie spłacić zadłużenia ani związanych z nim opłat, bylibyśmy w poważnych taraptach finansowych, a bank mógłby nigdy nie odzyskać pieniędzy.

One Comment
Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *