Oszczędzanie, karta kredytowa czy pożyczka – jak podreperować budżet na święta?

Oszczędzanie, karta kredytowa czy pożyczka – jak podreperować budżet na święta?

Święta tuż-tuż – o ile dla nas oznaczać będą czas beztroskich i ciepłych spotkań z najbliższymi, o tyle na naszych budżetach święta prawdopodobnie odbiją się nieszczególnie pozytywnie. Możemy jednak odpowiednio wcześniej przygotować się na okres wzmożonych wydatków i zdecydować się na oszczędzanie, korzystanie z karty kredytowej, szczegółowe zaplanowanie zakupów czy rozwiązanie w formie pożyczki. Sprawdź te i inne pomysły na podreperowanie budżetu na święta!

poukładane w stosy monety

Po pierwsze – oszczędzanie.

Aby twój grudniowy budżet nie został zbyt mocno obciążony w okresie świąt, odpowiednio wcześniej postaraj się odłożyć pewną sumę pieniędzy. Możesz na przykład odkładać 100 zł miesięcznie przez 6 miesięcy począwszy od czerwca, co pozwoli ci przygotować 600 zł na grudniowe wydatki na długo przed nadejściem świąt.

Po drugie – analiza dochodów i wydatków.

Kluczem do zachowania płynności finansowej w czasie świąt jest świadomość tego, ile zarabiasz i jak dużą część twojego grudniowego budżetu pochłoną świąteczne wydatki. Dzięki temu będziesz mógł zaplanować świąteczny budżet odpowiednio wcześnie i w sposób optymalny. Dobrze jest też rozłożyć świąteczne wydatki na konkretne grupy – zakupy spożywcze, prezenty dla bliskich, choinka, dekoracje i ozdoby domu, świąteczne spotkania ze znajomymi, inne – a następnie określić limity dla poszczególnych grup. Pozwoli to na kontrolowanie świątecznego budżetu, w efekcie czego wydatki będą mniejsze.

Po trzecie – rozsądne zakupy.

Określając grupy wydatków świątecznych, warto także zastanowić się nad ich wielkością, tzn. planowanym budżetem na każdą grupę. Przeanalizuj każdy punkt z listy zakupów i zastanów się, czy na pewno potrzebujesz danej rzeczy i w danej ilości. Możesz także przeanalizować wydatki, które są możliwe do zniwelowania – na przykład część prezentów prawdopodobnie możesz wykonać samodzielnie!

Po czwarte – karta kredytowa lub pożyczka.

Jeśli jednak nie uda ci się sfinansować świąt bez uszczerbku dla budżetu, możesz rozważyć skorzystanie z karty kredytowej, która jest relatywnie łatwo dostępna i tania, o ile zadłużenie na niej spłacisz w określonym przez bank terminie. Możesz także zdecydować się na szybką i tanią pożyczkę na święta (więcej informacji znajdziesz tutaj: https://www.pozyczkomat.pl/), zwłaszcza że nierzadko w okresie świąt pożyczkodawcy tworzą specjalne oferty darmowych pożyczek świątecznych. Jeśli wcześniej dokładnie przeanalizowałeś swoje dochody i wydatki (patrz: Po drugie – analiza dochodów i wydatków), będziesz wiedział dokładnie, ile gotówki brakuje ci do „załatania” dziury w świątecznym budżecie. To właśnie na konkretną, brakującą kwotę najlepiej wziąć pożyczkę – jeśli pożyczysz zbyt dużo, możesz mieć problem z późniejszą spłatą zobowiązania.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *