Różne sposoby oszczędzania

Różne sposoby oszczędzania

Wiele osób lubi oszczędzać, choćby po to by mieć jakieś zabezpieczenie na wypadek pojawienia się problemów finansowych, bądź też pragnąc uzbierać środki na większy zakup. Bo przecież płacąc gotówką kupujemy taniej niż za pomocą pożyczki gotówkowej czy nawet rozkładając cały koszt na raty. Zarazem oszczędzający raczej nie lubią ryzykować swoimi pieniędzmi i preferują bezpieczne formy inwestowania. A jakie to mogą być rozwiązania i co je różni?

Wymienić można tu trzy podstawowe, czyli lokaty terminowe, konta oszczędnościowe oraz, z pewnym zastrzeżeniem, fundusze inwestycyjne działające w segmencie uważanych za bezpieczne papiery wartościowe. Lokaty to depozyty składane w banku na określony czas, za co depozytariusz otrzymuje stosowne wynagrodzenie, czyli procent. Obecnie lokaty roczne dają raczej niewielkie zyski, rzędu niespełna 6,5% w skali roku. Lepiej spisują się konta oszczędnościowe, które kuszą profitami wynoszącymi ponad 8,0%, ale i tak mogą je przebić fundusze inwestycyjne, które czasem przynoszą nawet powyżej 10-20% rocznie. Trzeba jednak pamiętać, że fundusze te cechują się wyższym ryzykiem w stosunku do pozostałych rozwiązań, gdyż nawet w przypadku obligacji czy bonów skarbowych wyniki inwestycyjne mogą być ujemne, co oznaczałoby dla nas straty.

Różne sposoby oszczędzaniaTe raczej nam nie grożą w przypadku lokat czy kont oszczędnościowych, choć tu też musimy uważać. Większość depozytów wymaga bowiem zamrożenia środków na cały okres trwania umowy, a wycofanie ich wcześniej skutkuje potrąceniem części lub wręcz całości już wypracowanych odsetek, w efekcie możemy nie zarobić nic. Z kolei konta oszczędnościowe są zwykle obwarowane ograniczeniami w kwestii przelewów. O ile na takie konto można swobodnie dopłacać kolejne sumy, to za ich wypłacenie już trzeba będzie dodatkowo zapłacić np. 5 zł. Najczęściej tylko jedna wypłata w miesiącu jest zwolniona z tych kosztów, więc takie konto daje nam więcej możliwości niż zwykła lokata, choć przez to też prowokuje do częstszego sięgania po odłożone pieniądze. Jak widać nie ma jednego idealnego sposobu na oszczędzanie, bo każdy z tu wymienionych ma swoje wady i zalety, a ostateczny wybór zależy od naszych indywidualnych preferencji.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *