Jak wygląda kredyt pod zastaw samochodu w parabankach?

Jak wygląda kredyt pod zastaw samochodu w parabankach?

W ofercie firm pozabankowych można znaleźć ciekawe rozwiązanie, jakim jest kredyt pod zastaw auta. Dzięki temu, że pojazd stanowi zabezpieczenie umowy, to istnieje możliwość zaciągnięcia większego kredytu i to dla osób, które nie miałyby na to szans ze względu na brak zdolności kredytowej lub zadłużenie udokumentowane w bazach dłużników.
droga
Zasada tej formy kredytowania jest prosta. Pożyczkobiorca otrzymuje pieniądze po spełnieniu pewnych wymagań i jeżeli w umówionym terminie spłaci całą pożyczoną kwotę, to samochód ponownie staje się jego własnością. W innym przypadku, własność pojazdu przechodzi na firmę udzielającą kredytu.

Kredyt pod zastaw pojazdu – warunki

Pieniądze może uzyskać każdy właściciel samochodu, ale trzeba pamiętać o pewnych dodatkowych warunkach do spełnienia. Co jest jeszcze ważne?

  • Pojazd powinien mieć maksymalnie 12 lat.
  • Konieczny jest dowód rejestracyjny z aktualnym przeglądem technicznym oraz polisa OC – niektóre firmy wymagają także polisy AC czy też karty pojazdu.
  • Jedynym właścicielem samochodu musi być pożyczkobiorca – nie może to być pojazd leasingowany albo spłacany w ramach kredytu bankowego.
  • Do uzyskania kredytu będzie niezbędny dowód tożsamości i konto w banku.

Kredyt pod zastaw samochodu – zalety

Jest to dobre rozwiązanie dla osób z brakiem zdolności kredytowej, które nie mają stałej pracy, bądź pracują na umowach cywilnoprawnych. W przypadku tego kredytu nie trzeba dostarczać zaświadczenia o dochodach. W związku z tym, że pojazd stanowi zabezpieczenie, to pieniądze mogą także uzyskać ci, którzy widnieją w bazach dłużników. Te nie są nawet sprawdzane. Kolejną zaletą będzie możliwość uzyskania szybkiej pożyczki, na przelew nie trzeba czekać dłużej niż 24 godziny od zawarcia umowy i ustanowienia niezbędnych zabezpieczeń.
wózek
Dla sporej grupy osób dużą zaletą będzie możliwość zaciągnięcia stosunkowo wysokiej kwoty, oczywiście jest ona zależna od wartości samochodu. Najczęściej to 60-80% wartości pojazdu. Co ważne, pojazdem można cały czas jeździć. Po terminowej spłacie nie ma też przeszkód, aby od razu aplikować o kolejny kredyt. Warto jeszcze zaznaczyć, że przy wyższych kwotach pożyczki można ubiegać się o stosunkowo długi okres kredytowania, nawet do kilku lat.

Kredyt pod zastaw auta – wady

Nie ma rozwiązań idealnych i tak jest też w tym przypadku. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na możliwe wysokie koszty zaciągnięcia takiego kredytu, często przekraczające koszty przy zwykłych pożyczkach ratalnych.

Jednak znacznie większy problem tkwi w zagrożeniu utraty pojazdu w przypadku braku spłaty kredytu. Osoby, które decydują się na pożyczanie pieniędzy pod zastaw samochodu, zazwyczaj już i tak mają nieciekawą sytuację finansową, niekiedy widnieją w rejestrach zadłużeń. Warto pamiętać, że konsekwencją niespłacenia kredytu w terminie będzie zlicytowanie pojazdu, a jeżeli osiągnięta suma pieniędzy nie pokryje w całości zadłużenia, to firma pożyczkowa ma prawo na wyegzekwowanie pozostałych zaległości poprzez wniesienie sprawy do sądu. W konsekwencji na stracie samochodu może się nie skończyć, kiedy komornik zacznie licytować majątek.
22
Pewną niedogodnością wydaje się też obowiązek przekazania części własności pojazdu na firmę udzielająca kredytu i konieczność załatwiania wszelkich formalności związanych z przerejestrowaniem samochodu.
Dla niektórych wnioskodawców kłopotem okazują się również warunki, jakie musi spełniać pojazd będący zabezpieczeniem kredytu. Chodzi tutaj o wymóg, aby auto nie miało więcej niż 12 lat, a jedynym właścicielem był pożyczkobiorca.

Czy warto decydować się na wzięcie kredytu pod zastaw samochodu?

Na pewno decyzję trzeba dobrze przemyśleć i rozważyć nie tylko plusy, ale również minusy takiego rozwiązania. W przypadku osoby mocno już zadłużonej, która nie ma pewności czy będzie w stanie regularnie spłacać pożyczkę, to duże ryzyko. Natomiast ci, dla których to jedyna szansa na uzyskanie stosunkowo wysokiej kwoty kredytu albo z jakichś powodów nie są w stanie ubiegać się o pożyczkę, to kredyt pod zastaw samochodu może okazać się idealnym pomysłem.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *