Prowadzenie własnej firmy wiąże się z wieloma różnego rodzaju inwestycjami, które w większości przypadków są niezbędne, jeśli perspektywicznie myślimy o rozwoju firmy. Niestety przepisy dotyczące przyznawania kredytów hipotecznych dla firm są znacznie bardziej zawiłe i restrykcyjne niż w przypadku klienta indywidualnego. Instytucja finansowa stawia szereg szczegółowych warunków przyznawania kredytów dla przedsiębiorstw, dlatego w niektórych przypadkach proces ubiegania się o niezbędne pieniądze może być dość czasochłonny. Warto zatem dowiedzieć się, jakie warunki musi spełniać firma starająca się o kredyt hipoteczny oraz jakich dokumentów będzie w takich sytuacjach wymagać od nas bank.
Podstawowym kryterium w przypadku przyznawania kredytów dla firm jest czas prowadzenia danej działalności gospodarczej. W wielu przypadkach wnioski podmiotów dopiero zaczynających swoją karierę na rynku mogą być odrzucone. Znacznie łagodniej banki traktują jednak przedsiębiorców, którzy działalność gospodarczą prowadzą jako dodatkowe źródło dochodu, zaś na stałe są zatrudnieni na umowę o pracę. Okazuje się również, że osoby na etacie mogą znacznie szybciej otrzymać kredyt hipoteczny – cała procedura trwa około trzech miesięcy.
Kolejną kwestią jest branża w jakiej działa firma. Jeśli znajduje się ona na liście sektorów zagrożonych tudzież ograniczonego zaufania, niestety mogą być problemy z uzyskaniem niezbędnych środków z banku. Również kwestie formalne mają w tym przypadku niebagatelne znaczenie. Jak się okazuje w praktyce, przedsiębiorca prowadzący własną firmę musi zgromadzić znacznie więcej niezbędnych dokumentów niż kredytobiorca indywidualny. Są to kopie raportów przychodów i rozchodów, zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, wyciąg z rachunków firmowych, zaświadczenie o nadaniu REGON i NIP itd., a to tylko część niezbędnej dokumentacji.
Przedsiębiorcy nie powinni jednak czuć się na straconej pozycji. Ogromną zaletą kredytów hipotecznych jest możliwość sfinansowania nieruchomości w połowie na cele prywatne. Jeśli więc kupujemy dom możemy jedno piętro przeznaczyć na część mieszkalną, a drugie na działalność gospodarczą. Dzięki temu kredyt może okazać się znacznie tańszy niż gdyby w całości miał być przeznaczony na cele inwestycyjne.