Kredyty preferencyjne dla rolników

Kredyty preferencyjne dla rolników

Dla rolników od lat banki zawsze przygotowywały specjalne oferty kredytowe dostosowane do ich potrzeb i możliwości. Obecnie jednak kredyty preferencyjne dla rolników znacznie zmieniły swój charakter. Rolnicy mogą liczyć na ogromną pomoc z Unii Europejskiej i na wsparcie także w przypadku kredytowania. Zazwyczaj kredyty preferencyjne mają więc służyć modernizacji i rozbudowie gospodarstw rolnych, a w niektórych przypadkach również likwidacji szkód powstałych w nieoczekiwanych sytuacjach, jak również przy próbie wznowienia produkcji np. po klęskach naturalnych. Jednak w codziennych sytuacjach rolnicy mogą już liczyć na duże wsparcie ze strony banków oraz na atrakcyjne oferty kredytowe, dlatego warto dowiedzieć się jakie istnieją tutaj możliwości.

W spłacie kredytu preferencyjnego zazwyczaj pomaga rolnikom Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jeśli planujemy ubieganie się o tego typu kredyt powinniśmy wybrać któryś z banków spółdzielczych, jednakże również kilka banków komercyjnych istniejących na naszym rynku trudni się tego typu zobowiązaniami finansowymi. Kredyty preferencyjne przyznawane są ze środków własnych Kredyty preferencyjne dla rolnikówbanków zgodnie ze wszystkimi istniejącymi regulaminami. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dostosowuje swoją pomoc wedle obowiązujących przepisów unijnych. Kredyty preferencyjne mogą być przeznaczone właściwie na wszystko, co związane jest z rozbudową i modernizacją gospodarstwa, np. na zakup ziemi, budynków i budowli, maszyn, urządzeń rolniczych, linii produkcyjnych itp.

Założenie jest jednak takie, że wszelkiego rodzaju nabywane za pieniądze z kredytu sprzęty nie mogą być starsze niż pięć lat. Nie mogą być one również kupione wcześniej za środki pochodzące z budżetu państwa lub z Unii Europejskiej. Pomoc, na jaką możemy liczyć ze strony polskiego rządu i UE w przypadku spłaty kredytu może wynosić około 40 % od wysokości przyznanej sumy dla gospodarstw rolnych i działów specjalnej produkcji rolnej oraz 50% w przypadku kredytów w przetwórstwie produktów rolnych. Jak się zatem okazuje rolnicy mają teraz wiele możliwości związanych z kredytowaniem swojej działalności.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *