Pożyczki gotówkowe od A do Z. Sprawdź, co musisz wiedzieć

Pożyczki gotówkowe od A do Z. Sprawdź, co musisz wiedzieć

Nieoczekiwany wydatek, atrakcyjna okazja zakupowa, chęć zrealizowania marzeń o egzotycznych wakacjach, nieprzewidziany remont – to częste powody, dla których Polacy zaciągają pożyczki. Zanim jednak złożysz wniosek w banku, poznaj najważniejsze informacje. Dzięki temu dokonasz słusznego wyboru.

Pożyczka gotówkowa to produkt bankowy bardzo zbliżony do typowego kredytu. Udzielana w oparciu o proste zasady, może stanowić wsparcie finansowe w razie braku gotówki. Niezależnie od tego, w jakim banku będziesz ubiegać się o pożyczkę, warto poznać kilka ogólnych informacji. Mogą okazać się cenne – pomogą w wyborze najkorzystniejszej opcji.

uścisk dłoni

Cel pożyczki

Taka pożyczka pozwala zdobyć środki na dowolny cel. Pieniądze możesz więc przeznaczyć zarówno na uregulowanie bieżących wydatków, zakup nowego sprzętu AGD czy RTV, zakup nowych mebli, przeprowadzenie remontu czy nawet wakacyjny wyjazd.

W momencie składania wniosku, bank nie wymaga od pożyczkobiorcy podawania informacji dotyczących celu kredytowania. Możesz więc część uzyskanych pieniędzy przeznaczyć na zakup sprzętu, a część – na niewielki remont czy zagraniczne wakacje.

Okres kredytowania

Banki udzielają tego rodzaju pożyczek na różny okres – wszystko zależy od konkretnej oferty. Najczęściej jednak czas spłaty zaciągniętego zobowiązania nie przekracza 12-24 miesięcy. Czasami jednak można dotrzeć do ofert, w przypadku których okres kredytowania wynosi aż 48 miesięcy (np. Pożyczka Gotówkowa w Getin Banku).

Wymagane formalności

Pożyczka udzielana jest najczęściej w oparciu o uproszczone procedury. Pozwala to ograniczyć formalności do niezbędnego minimum, a co za tym idzie – istnieje możliwość uzyskania środków w znacznie krótszym czasie.

Chociaż wymagane dokumenty mogą różnić się w zależności od polityki wewnętrznej konkretnego banku, najczęściej trzeba dostarczyć:

  • dokument potwierdzający tożsamość – zwykle jest to ważny dowód osobisty
  • dokument potwierdzający źródło dochodu oraz wysokość zarobków
  • o oświadczenie o wysokości osiąganych dochodów – dla pożyczek o niskich kwotach
  • o zaświadczenia o zatrudnieniu oraz dochodach (z okresu 12 miesięcy) – w przypadku ubiegania się o wysokie kwoty.

Oprocentowanie oraz dodatkowe opłaty

Każda pożyczka, podobnie jak i kredyty, związana jest z pobieranymi przez bank opłatami. Należy jednak pamiętać, że oprocentowanie i prowizja to nie wszystko. Niektóre instytucje doliczają inne koszty, np. opłatę za rozpatrzenie wniosku, ubezpieczenie.

Jeżeli więc zamierzasz zaciągnąć pożyczkę na atrakcyjnych warunkach, zawsze zwracaj uwagę na RRSO (rzeczywistą roczną stopę oprocentowania). Jest to wskaźnik, który informuje o całkowitych kosztach udzielanej pożyczki.

Jeżeli interesuje Cię pożyczka gotówkowa, porównaj dostępne oferty. Weź pod uwagę powyższe parametry, które mogą zadecydować o atrakcyjności konkretnego rozwiązania. Pamiętaj przy tym, by wysokość rat dopasować do swoich możliwości finansowych – dzięki temu spłata zaciągniętego zobowiązania nie będzie stanowiła problemu.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *