Czym jest Polski Związek Instytucji Pożyczkowych

Czym jest Polski Związek Instytucji Pożyczkowych

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych stanowi zrzeszenie pożyczkodawców, którzy pragną zarówno rekomendować swoje usługi jak i najwyższe standardy etyczne. Przez tego rodzaju organizacje chcą zmienić pojęcie na temat instytucji spoza sektora bankowego, które bywają niesłusznie krytykowane oraz poprzez wstąpienie do związku stosować się do zasad dobrych praktyk. Głównym założeniem PZIP jest przede wszystkim promocja branży pożyczek pozabankowych jak i egzekwowanie jak najwyższych standardów biznesowych.

Główne cele PZIP

  • wypracowanie odpowiednich regulacji prawnych poprzez udział w debatach publicznych oraz rozmowach z osobami decyzyjnymi
  • podniesienie jakości usług oraz wszelkich standardów biznesowych i etycznych firm pozabankowych
  • promowanie działań prokosumenckich, które dotyczą także świadomego wyboru zobowiązań finansowych

Każda firma, która pragnie zostać członkiem PZIP winna zaakceptować Statut, otrzymać rekomendację od dwóch członków Związku oraz przejść pozytywnie weryfikację. Poszczególne etapy sprawdzania danej firmy są wymagające i konieczne jest w tym celu prześledzenie historii jej działania. Jeśli dana jednostka nie stosuje się do zasad etycznych w biznesie lub wniesiono wobec niej skargę prawdopodobnie nie zostanie przyjęta “w szeregi” PZIP. Od 2017 roku prowadzony jest rejestr firm pożyczkowych. Są to publicznie dostępne dane w formie eletronicznej na temat przedsiębiorców świadczących usługi pożyczkowe.

Mężczyzna siedzi przy laptopie
Polski Związek Instytucji Pożyczkowych sprawił, że wzrosło zaufanie Polaków do firm pozabankowych

Rośnie zaufanie do firm pożyczkowych

Jeszcze kilka lat temu wielu Polaków stroniło od pożyczania pieniędzy na zasadzie popularnych chwilówek. Powodem było przede wszystkim niskie zaufanie do instytucji pozabankowych. Dzisiaj jedna ta tendencja wydaje się znacznie spadać. Oczywiście w dalszym ciągu to bankom konsumenci zawierzają w najwyższym stopniu gdy idzie o pożyczkę lub kredyt. Na zjawisko to przysłużyła się także zmiana w ustawie antylichiwarskiej, której treść dotyczyła obniżenia kosztów obsługi pożyczek. Dzięki wprowadzonym modyfikacjom firmy pozabankowe nie mogą samodzielnie wprowadzać jakichkolwiek własnych progów wysokości odsetek. Muszą on sięgać maksymalnie 10% kosztów pożyczki w stosunku rocznym,. Dzięki temu pożyczkobiorcy decydując się na popularne chwilówki płacą mnie niż jeszcze kilka lat temu.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *