Kopanie bitcoinów – czy jest to zgodne z prawem?

Kopanie bitcoinów – czy jest to zgodne z prawem?

Prawny oraz podatkowy aspekt inwestowania i wydobywania kryptowalut to jedne z kluczowych kwestii, z którymi musi uporać się polska wykładnia prawna. Mimo braku jednolitych zapisów prawnych ostatnie miesiące wskazują na ugruntowywanie się pewnych standardów umożliwiających transparentną kwalifikację prawną oraz podatkową bitcoinów.

Rokroczna rosnąca popularność bitcoinów sprawia, że warto dokładnie zapoznać się z obecnie obowiązującą literą prawa, która kategoryzuje kopanie oraz obrót tą kryptowalutą.

Czy bitcoin oraz jego wydobywanie jest legalne?

Legalność kryptowaluty BTC (dodatkowe informacje na www.xtb.com/pl) obecnie nie pozostawia żadnych złudzeń. Organy państwowe i podatkowe – w tym Ministerstwo Finansów – potwierdzają całkowitą legalność zarówno obrotu, jak i kopania bitcoinów, a także zapłaty za towary i usługi za pośrednictwem tej kryptowaluty. Mimo że prawo polskie nie reguluje w sposób precyzyjny definicji bitcoina, to z miesiąca na miesiąc możemy obserwować coraz to nowsze wyroki WSA w sprawie regulacji podatkowych miningu oraz obrotu kryptowalutami. Poniżej przedstawiamy aspekt podatkowy kryptowalut dla osób fizycznych oraz działalności gospodarczych.

używanie laptopa

Wydobywanie i obrót bitcoinami jako osoba fizyczna

Obecnie wydobywanie bitcoinów stało się o wiele mniej opłacalne niż jeszcze parę lat temu. Niemniej jednak wciąż wiele osób fizycznych decyduje się na wykupienie abonamentów lub udziałów w specjalistycznych kopalniach sprzęgających niezwykle wydajne koparki.

Wedle Ministra Finansów obowiązek opodatkowania kryptowaluty powstaje dopiero w sytuacji, w której bitcoiny (lub inne kryptowaluty) zostają rozliczone na tradycyjną kryptowalutę lub nastąpi za ich pośrednictwem zakup usług albo towarów. Wyrok w tej sprawie ogłosiło WSA 8 maja w Olsztynie. Do tej pory jest to obecnie najkorzystniejsza decyzja związana z opodatkowaniem kryptowalut (więcej informacji znajdziesz na kanale YouTube XTB Polska).

Wedle poprzednich decyzji Ministra Finansów oraz zgodnie z najnowszym orzeczeniem sądu WSA w Olsztynie mining (wydobywanie) bitcoinów nie podlega opodatkowaniu – podobnie jak ich przechowywanie w portfelu lub na giełdzie.

Dopiero gdy jako osoba fizyczna wymienimy krytptowalutę na tradycyjny środek płatniczy lub zrealizujemy za nią zakupy, wówczas powstanie konieczność rozliczenia podatku PIT i VAT. Sąd WSA w Gdańsku zanegował również możliwość rozliczenia zużycia energii elektrycznej oraz zakupu koparek do poniesionych kosztów.

Wydobywanie i obrót bitcoinami w ramach działalności gospodarczej

Zgodnie z definicją możliwe jest założenie działalności gospodarczej zajmującej się wykopywaniem bitcoinów całkowicie zgodnie z prawem. Wówczas podatek dochodowy może być rozliczany na zasadach ogólnych lub liniowo. Zgodnie z wyrokiem WSA w Poznaniu z listopada 2016 r. zbywanie bitcoinów i innych kryptowalut przez przedsiębiorców jest czynnością, która podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Wedle WSA mining bitcoinów nie stanowi dostawy towarów na rynek, a czynność ma charakter odpłatnego świadczenia usług, co generuje konieczność rozliczania podatku VAT.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *