Co lepsze: pożyczka czy karta kredytowa?

Co lepsze: pożyczka czy karta kredytowa?

Na rynku finansowym dostępnych jest kilka produktów dedykowanych osobom zainteresowanym dodatkowym zastrzykiem gotówki. Przyjrzymy się karcie kredytowej i pożyczce, oceniając, jakie są wady i zalety obu rozwiązań.

Karta kredytowa

Karta kredytowa tak naprawdę jest podobna do zwykłego kredytu w banku. Cechują ją oprocentowanie, czas spłaty, prowizja. Jak działa karta kredytowa w praktyce? Najczęściej banki oferują tzw. okres bezodsetkowy. To zazwyczaj 30, 60 czy 90 dni w trakcie których pobrana z karty kwota nie podlega oprocentowaniu. Po tym czasie, kiedy mija cykl rozliczeniowy, trzeba spłacić zobowiązanie. Na zestawieniu karty kredytowej otrzymujemy dwie kwoty: minimalną kwotę spłaty oraz całkowitą. Spłacenie minimalnej kwoty jest obowiązkowe, aby móc dalej korzystać z karty. Minimalna kwota do spłaty jest ustalana indywidualnie przez bank, może to być np. 10% całej sumy do spłaty. Całkowita kwota do spłaty to całość zobowiązania do uregulowania. Jeśli zdecydujemy się spłacić jedynie minimalną kwotę, to resztę sumy, który pozostaje do spłaty (całkowita kwota do spłaty minus spłacona minimalna kwota) zaczyna podlegać oprocentowaniu, które jest dość wysokie – w granicach 10%. Zostaną naliczone odsetki i po kolejnym cyklu rozliczeniowym, w zestawieniu zostaną one uwzględnione i trzeba będzie oddać już większą sumę bankowi.

Karta kredytowa: wady i zalety

Karta kredytowa ma wiele zalet: jest wygodna i szybka w obsłudze. Łatwo płacić nią w sklepach, zasady naliczania odsetek są dość proste. Wystarczy spłacać minimalną kwotę, by móc korzystać z karty i limitu na niej. Okres bezodsetkowy pozwala na uzbieranie sumy do spłaty i jeśli dobrze się to rozegra, to można cieszyć się dodatkowymi środkami finansowymi bez oprocentowania. Minusem jest fakt, że oprocentowanie jest dość wysokie i jeśli nie uda się spłacić całej sumy w okresie bezodsetkowym, to odsetki będą dość spore.

Pożyczka

Innym rozwiązaniem uzyskania środków finansowych jest pożyczka. Można ją uzyskać od firm pożyczkowych np. Szybka Gotówka, nawet przez Internet, nie wychodząc z domu. Formalności jest mniej niż przy kredycie w banku. Zdarza się, że nie potrzeba nawet zaświadczenia o dochodach – jeśli wybierzemy pożyczkę na oświadczenie. Decyzja zapada szybko, czasem nawet w ciągu kilku godzin, maksymalnie kilku dni. Pożyczki podlegają oprocentowaniu – w granicach 10%. Do tego jednak trzeba doliczyć koszty pozaodsetkowe, jak prowizja, ubezpieczenie czy koszty uzyskania pożyczki. Wysokość pożyczki zazwyczaj nie przekracza 20 tysięcy złotych, a okres spłaty waha się od kilku miesięcy do kilku lat.

Pożyczka: wady i zalety

Zaletą pożyczek jest szybkość decyzji i minimum formalności do spełnienia. Pożyczkodawcy często nie sprawdzają rejestrów dłużników, co pozwala uzyskać pożyczkę nawet osobom zadłużonych. Wadą niewątpliwie są koszty, które mogą być wysokie, wliczając odsetki, prowizje czy koszty uzyskania pożyczki.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *