Kiedy jest badana zdolność kredytowa?

Kiedy jest badana zdolność kredytowa?

Analiza zdolności kredytowej w bankach

Zdolność kredytowa to nasza możliwość do zwrotu zaciągniętego kredytu lub pożyczki zgodnie z wyznaczonym terminem. Kategoryzuje konsumentów na tych, którzy wywiążą się z umowy kredytowej oraz pozostałych, którzy mogą mieć w przyszłości pewne problemy z utrzymaniem stabilności finansowej. Prognozowanie sytuacji materialnej potencjalnych klientów wydaje się nieco trudnym przedsięwzięciem. Przecież załamanie może nastąpić po kilku lub kilkunastu latach spłacania zobowiązania. Banki jednak bardzo rzetelnie podchodzą tego tej sprawy i wyliczają zdolność kredytową na podstawie kilku ważnych czynników:

  • wysokość i źródło dochodów, w tym drugim przypadku chodzi o umowę o pracę, dzieło, własną działalność gospodarczą, rentę lub emeryturę itp.
  • historia kredytowa, która jest weryfikowana we wszystkich dostępnych w Polsce bazach gospdoarczych
  • wysokość oraz liczba innych zaciągniętych zobowiązań finansowych
  • ewentualne zabezpieczenie, np. dom lub mieszkanie
  • stałe comiesięczne wydatki (opłata, itp.)
  • wykształcenie, liczba członków w gospodarstwie domowym

Na podstawie dostarczonych przez wnioskodawcę informacji o sobie oraz wszelkich niezbędnych zaświadczeń bank podejmuje się jego oceny kredytowej. Szanse na uzyskanie potrzebnych pieniędzy jest oczywiście tym wyższe im lepsza przyznana nota.

Zdolność kredytowa w przypadku pożyczek pozabankowych

Kobieta trzyma w dłoni notatnikPodobnie jak banki, firmy pożyczkowe również muszą dostosować się do treści ustawy o kredycie konsumenckim, w której jest mowa o obowiązku zbadania zdolności kredytowej konsumenta. Jednak podczas gdy w placówce bankowe winniśmy się często stawić osobiście oraz przedłożyć odpowiednie dokumenty, tak w przypadku parabanku o gotówkę możemy wnioskować na dowód prosto z domu. Instytucje pożyczkowe nie wymagają wielu formalności, często również zaświadczeń o dochodach, lecz nie oznacza, że nie sprawdzają naszej zdolności do spłaty chwilówki. Robią to na podstawie wniosku, który klient wypełnia w celu uzyskania pożyczki. Należy w nim zamieścić informacje odnośnie swoich dochodów oraz ewentualnie innych aktualnie regulowanych zobowiązaniach. Ów formularz rejestracyjny jest wypełniany online i stanowi oświadczenie o dochodach, gdyż możemy w nim samodzielnie umieścić dane o naszym zatrudnieniu. Zresztą nieco więcej na ten temat zawiera treść niniejszego artykułu http://finansowaparabola.pl/pozyczka-na-oswiadczenie-bez-badania-zdolnosci-kredytowej.html.

Choć parabanki oferują pożyczki bez zaświadczeń o dochodach, nie oznacza iż nie będą weryfikowały zdolności kredytowej. Bez zaświadczeń bowiem to nie synonim bez zdolności.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *