Rodzaje lokat bankowych. Która jest najlepsza dla ciebie?

Rodzaje lokat bankowych. Która jest najlepsza dla ciebie?

Jeśli szukasz dobrych sposobów oszczędzania lub bezpiecznych inwestycji, warto przyjrzeć się lokatom bankowym, które przy minimalnym, a nawet zerowym ryzyku, zapewniają stały wzrost odłożonych w ten sposób pieniędzy. Czym są lokaty i jakie są ich rodzaje? Podpowiadamy.

Czym jest lokata bankowa?

Lokata to inwestycja środków pieniężnych w instytucji finansowej na czas określony, zwany terminem, o stałej stopie procentowej zwrotu na koniec okresu. Terminy stałe mogą się wahać na ogół od 1 miesiąca do kilku lat, a pieniądze można zazwyczaj wycofać dopiero pod koniec umowy.  Lokaty terminowe są popularne zarówno wśród klientów indywidualnych, jak i inwestorów biznesowych, którzy wolą otrzymywać ustalony zwrot, zamiast liczyć się z codziennymi wahaniami na rynku. Kwoty lokat wahają się, w zależności od oferty – od 1000 do nawet kilkuset tysięcy zł.

Rodzaje lokat:

Lokaty krótkoterminowe

Lokata krótkoterminowa trwa zazwyczaj od 1 do 12 miesięcy. Jest polecana osobom, które mają krótkoterminowe cele oszczędnościowe lub nie chcą przez kilka lat blokować swoich pieniędzy. Ze względu na krótsze terminy, rachunki te mają zazwyczaj niższe oprocentowanie niż lokaty długoterminowe, więc zwrot z inwestycji nie jest tak wysoki, jednak w dalszym ciągu tego typu rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej korzystne od trzymania oszczędności na niskooprocentowanym koncie bankowym.

2. Lokaty długoterminowe

Lokata długoterminowa może trwać od 1 roku do kilku lat. Jest zalecana dla oszczędzających, którzy chcą osiągnąć długoterminowe cele oszczędnościowe lub którzy posiadają dodatkowe wolne środki, których nie potrzebują w swoim standardowym budżecie. Może to być dobra opcja dla emerytów poszukujących strategii inwestycyjnej niskiego ryzyka; jednak ważne jest, aby pamiętać, że twoje pieniądze będą nie do ruszenia przez lata.

3. Lokaty mobilne

Coraz więcej banków wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów, których głównym narzędziem pracy jest telefon lub tablet. W zależności od banku, lokaty mobilne mogą oferować różne warunki i stopy procentowe. Istotne jest jednak to, że mobilną lokatę można założyć i monitorować za pomocą telefonu lub tabletu – dzięki pobraniu i zainstalowaniu aplikacji bankowej na swoim urządzeniu przenośnym. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla ludzi żyjących w biegu i lubiących natychmiastowy dostęp do swojej bankowości z każdego miejsca, w którym się znajdują.

4. Lokaty Internetowe

Wiele banków w ostatnim czasie do swojej oferty wprowadziło nowy produkt finansowy – lokatę Internetową, którą zakłada się, jak sama nazwa wskazuje, przez Internet, a więc bez konieczności wychodzenia z domu. Zazwyczaj są to lokaty krótkoterminowe, niektóre z nich są atrakcyjnie oprocentowane. Idealne rozwiązanie dla osób, które mają w najbliższych planach większe wydatki i chcą, by przez krótki okres czasu ich pieniądze dla nich pracowały. Lokatę Internetową założyć można, wchodząc na stronę Internetową banku i postępując zgodnie z instrukcjami dostępnymi na stronie.

5. Lokaty walutowe

Lokata w walucie obcej to lokata terminowa oferowana przez banki osobom, które chciałyby zachować walutę obcą na potrzeby przyszłego użytkowania lub zabezpieczenia przed wahaniami kursów walut. Pieniądze zdeponowane na koncie, podobnie jak w przypadku większości lokat, nie mogą zostać wypłacone do czasu wygaśnięcia ustalonego terminu. Jest to korzystna inwestycja walut, zapewniająca bezpieczeństwo i korzystne oprocentowanie. W zależności od oferty, lokatę walutową założyć można zazwyczaj na okres od 3 do 12 miesięcy.

6. Lokaty negocjowane

Jest to rozwiązanie, które niektóre banki wprowadziły dla osób chcących zainwestować większe środki w lokatę bankową. Lokata negocjowana umożliwia uzgodnienie indywidualnych warunków umowy, tak aby dopasować je do potrzeb inwestora. Negocjacjom podlegają stopy procentowe i termin lokaty. Jest to niezwykle wygodny sposób na oszczędzanie, zapewniający bardzo korzystne warunki dla osób inwestujących. Należy jednak pamiętać, że tego typu lokata wymaga zainwestowania większych sum niż lokaty standardowe.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *