Czyszczenie historii w BIK – czy to w ogóle możliwe?

Czyszczenie historii w BIK – czy to w ogóle możliwe?

Jak na pęczki powstaje ostatnio wiele firm proponujących w ofercie czyszczenie historii kredytowej w BIK, czyli w Biurze Informacji Kredytowej. Jeszcze parę lat temu wiele z firm pożyczkowych wprowadziło do swojej oferty szybki kredyt bez BIK przez Internet. Oferta taka przyciągnęła klientów bardzo szybko, stąd też modne stały się pożyczki bez BIK i oferty proponujące pożyczki bez sprawdzania również innych baz dłużników.

Z czasem jednak, wiele z ofert okazywało się „przerysowanymi” i dostanie takiego kredytu stało się trudne. Stąd też „boom” na czyszczenie historii w BIK – jedynego sposobu uzyskania kredytu.

Jak działa BIK i przechowuje się wpisy

Każda z pożyczek czy kredytów bankowych i w SKOK-ach jest rejestrowana przez Biuro Informacji Kredytowej. Widnieją tam informacje o naszych obecnych zobowiązaniach. W przypadku spłaty ostatniej raty, nasze informacje zostają wyczyszczone. Dzieje się tak tylko wtedy, kiedy w umowie kredytu czy pożyczki nie wyrazimy zgody na przechowywanie informacji w BIK o naszym zobowiązaniu. Warto jednak budować swoją historię pozytywnie i zachowywać wpisy, które poświadczają terminowe spłaty rat.

sam

Powzięty kredyt bez BIK przez Internet nie będzie widniał w BIK, ponieważ firmy kredytowe korzystają najczęściej z rejestru BIG. Dotyczy to właściwie klientów firm pozabankowych, społecznościowych i typowych parabanków.

Dlaczego historia kredytowa nie może zostać oczyszczona?
W przypadku tak zwanej „złej” historii kredytowej nie może zostać ona oczyszczona. Podpisując umowę kredytową możemy nie wyrazić zgody na przechowywanie naszych informacji, ale niestety tylko tych pozytywnych. W przypadku niespłacenia jakiejkolwiek raty w terminie, informacje takie będą przechowywane przez BIK aż przez 5 lat!

Kiedy BIK może przetrzymywać takie informacje?

  • Jeśli spłata raty została opóźniona, o co najmniej 60 dni
  • Kiedy nasz pożyczkodawca poinformował nas o zaległości i zamiarze umieszczenia wpisu w BIK

Na czym więc polega działalność firm „czyszczących”?
Na oficjalnej stronie Biura Informacji Kredytowej czytamy w jednym z artykułów, że czyszczenie BIK to raczej czyszczenie zawartości portfela pożyczkobiorcy, który zdecydował się na zgłoszenie do podobnej firmy. Jest w tym dużo racji. Firmy takie posiadają dość duże stawki za wykonywane usługi, a przy tym nie gwarantują powodzenia.
Firma taka może w naszym imieniu (co moglibyśmy zrobić również sami), wystosować do banku pismo z prośbą o usunięcie informacji z baz BIK. Argumentować to można niedostarczeniem ze strony banku listu zawiadamiającego o zadłużeniu czy też niedopełnieniem pewnych kroków, aby wpis był wykonany prawidłowo – np. w ogóle niewysłanie powiadomienia o długu i niespłaconej racie. Również, jeśli bank pomylił się w długości okresu, w którym dokonaliśmy ostatecznie spłaty – możemy żądać usunięcia negatywnej historii z BIK. Są to jednak przypadki odosobnione, a do zgłoszenia nieprawidłowości nie potrzebna nam jest pomoc firmy zewnętrznej.

wakacje

Czyszczenie BIK a kredyt lub pożyczka

Błyskawiczne kredyty bez BIK przez Internet to jedynie wyjście dla osób, które posiadają negatywną historię kredytową. Nie warto szukać pomocy wśród firm oferujących czyszczenie BIK, bo jak dowiedliśmy – starania te z reguły nie przynoszą skutku. Sam BIK informuje na swoich stronach o podobnym sposobie „wyłudzania” pieniędzy od niepoinformowanych pożyczkobiorców. Na poniższej stronie Biura Informacji Kredytowej obejrzeć można bardzo ciekawy, krótki film, nagrany przez jednego z przedstawicieli i ekspertów BIK.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *