Bezpieczne przelewy online – co należy wiedzieć?

Bezpieczne przelewy online – co należy wiedzieć?

Bezpieczeństwo jest jednym z najważniejszych czynników, jakie bierzemy pod uwagę, odkąd rozwinął się rynek e-commerce i możemy dokonywać płatności przez internet. Nasze obawy dotyczą głównie tego, że nasze dane osobowe znajdujące się m.in. na kartach kredytowych czy te dotyczące kont bankowych zostaną wykradzione, co spowoduje poważne konsekwencje i narazi nas na utratę pieniędzy. Co należy wiedzieć o bezpieczeństwie transakcji internetowych, aby być spokojnym o nasze finanse?

online

Szybkie przez internet – metody płatności

Przy dokonywaniu zakupów w sklepie internetowym, mamy zazwyczaj do wyboru kilka opcji dokonania zapłaty. Do najpopularniejszych metod płatności online należą:

  • przelewy online,
  • kody BLIK,
  • płatności kartą (kredytową bądź debetową),
  • mikropłatności,
  • tradycyjne przelewy bankowe.

Przelewy online przekierowują nas bezpośrednio do aplikacji naszego banku – nie ma konieczności samodzielnie podawania wszystkich danych, ponieważ informacje o kwocie czy nazwie odbiorcy uzupełniane są automatycznie. Przelewy online pozwalają więc zaoszczędzić dużo czasu i uprościć proces zakupów.

Jedną z najszybszych metod są również kody BLIK, przy których do uiszczenia zapłaty wystarczy wygenerowanie niepowtarzalnego kodu w aplikacji swojego banku, a następnie potwierdzenie transakcji za pomocą jednego kliknięcia na własnym telefonie. W przypadku zapłaty kartą, warto pamiętać, że możemy wybrać zarówno kartę kredytową, jak i debetową. W tym wypadku podajemy numer karty, a następnie potwierdzamy ją za pomocą kodu zabezpieczającego, tzw. CVV2 lub CVC2. Mikropłatności natomiast wymagają od nas podpięcia karty pod swoje konto Google.
Ostatnia ze wspomnianych form płatności to przelewy tradycyjne. Jest to metoda, która pochłania więcej czasu niż pozostałe, ponieważ musimy samodzielnie wejść na stronę banku i ręcznie uzupełnić wszystkie dane, takie jak nazwa i numer rachunku odbiorcy przelewu.

laptop

O czym pamiętać, dokonując płatności online?

Bezpieczeństwo wszystkich powyższych metod płatności zapewnia konieczność autoryzacji, w której potwierdzamy wykonanie przelewu. W przypadku płatności online najczęściej jesteśmy proszeni przez bank o wpisanie kodu wysłanego SMS-em na nasz numer telefonu.
Istnieje również kilka zasad, których należy przestrzegać, dokonując płatności w sklepie internetowym. Warto kupować tylko na zaufanych stronach, które posiadają dostępny dla klientów regulamin zakupów. Należy również unikać podawania danych logowania i zapamiętywania ich na urządzeniach, zwłaszcza tych do których mają dostęp osoby trzecie. Zapamiętane dane logowania do banku np. na telefonie sprawią, że narażamy się na duże niebezpieczeństwo w razie jego kradzieży.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *