Jak wybrać dobrą kartę kredytową ?

Jak wybrać dobrą kartę kredytową ?

Karta kredytowa jest wygodnym narzędziem płatniczym. Umożliwia zadłużanie się w ramach limitu przyznanego przez bank. W odróżnieniu od zwykłych kredytów może nie generować żadnych kosztów. Warunkiem jest spłata zadłużenia w odpowiednim terminie. Czym się kierować przy wyborze karty płatniczej? Odpowiadamy w artykule!

Długość okresu bezodsetkowego (tzw. grace period)

Karty kredytowe różnią się od siebie pod wieloma względami. Jedną z głównych cech, na które powinniśmy zwrócić uwagę, jest długość okresu bezodsetkowego. To czas, w jakim możemy zwrócić pożyczone pieniądze bez naliczania odsetek. Jeśli przekroczymy ostateczny termin spłaty zadłużenia, będziemy musieli liczyć się z dodatkowymi kosztami.

Zwykle okres bezodsetkowy trwa od 52 do 60 dni. Lepiej jest oddać wykorzystane środki w okresie grace period, ponieważ oprocentowanie kart kredytowych jest dosyć wysokie. Ile wynosi? O tym w następnym akapicie!

Pamiętajmy, że jeśli nie mamy możliwości, aby zwrócić całą pożyczoną kwotę, zawsze musimy spłacić tzw. kwotę minimalną. Wynosi ona przeważnie 5% zadłużenia. Od reszty pożyczonych pieniędzy bank naliczy odsetki, które będziemy zobowiązani zwrócić wraz z pozostałą kwotą długu.

Stopa oprocentowania kredytu w karcie kredytowej

Na liście podstawowych parametrów, jakie należy porównać przed wyborem karty kredytowej, jest również wysokość oprocentowania. Maksymalne oprocentowanie karty kredytowej nie może przekroczyć dwukrotności odsetek ustawowych.

Im niższa wartość oprocentowania, tym mniejsze będą odsetki naliczane dla przeterminowanego zadłużenia znajdującego się na karcie.

Aktualne promocje bankowe – co można zyskać?

Warto też sprawdzać promocje bankowe, aby podpisać najkorzystniejszą dla nas umowę. Banki często gwarantują dodatkowe korzyści, chcąc przyciągnąć nowych klientów. Możemy m.in.:

  • otrzymać premię pieniężną,
  • otrzymać bony na zakupy we wskazanych sklepach,
  • uzyskać zwrot za płatności w internecie.

Roczna lub miesięczna opłata za kartę kredytową

Kolejną kwestią jest opłata roczna lub miesięczna. Aktywnie korzystając z karty kredytowej, możemy całkowicie uniknąć tego kosztu. Kiedy bank nie pobierze lub zmniejszy wysokość opłaty rocznej/miesięcznej? Jeżeli:

  • wykonamy odpowiednią liczbę transakcji bezgotówkowych,
  • dokonamy transakcji kartą kredytową na kwotę wskazaną przez bank.

Zweryfikujmy, jaka jest wymagana liczba lub wymagany poziom transakcji bezgotówkowych, aby koszty korzystania z karty kredytowej były jak najniższe.

Prowizja za wypłatę gotówki w bankomacie

Porównując oferty, należy też mieć na względzie wysokość prowizji za wypłatę kartą kredytową w bankomacie. Choć karta kredytowa służy głównie do dokonywania transakcji bezgotówkowych, może się zdarzyć, że będziemy zmuszeni wykorzystać ją do wybrania środków z bankomatu. Czy jest to kosztowne? Tak. Zwykle opłata jest wyższa niż w przypadku wypłaty gotówki kartą debetową.

Co trzeba wiedzieć o prowizji za wypłatę gotówki w bankomacie?

  • prowizja zwykle stanowi procent wypłaconej kwoty,
  • banki określają minimalną wysokość prowizji – dlatego nawet przy wypłacie niewielkiej sumy, prowizja może być wysoka.

Porównywarka kart kredytowych – wybierz najlepszą ofertę!

Jeśli chcemy wybrać dobrą kartę kredytową, powinniśmy posłużyć się porównywarką kart kredytowych. To zestawienie aktualnych ofert według najważniejszych wskaźników. Zbiera wszystkie informacje w jednym miejscu, ułatwiając podjęcie ostatecznej decyzji.

Porównywarka kart kredytowych to ogromna pomoc, z której warto skorzystać, aby posiadanie karty kredytowej było dla nas korzystne.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *