Pożyczki społeczne (social lending)

Pożyczki społecznościowe zwane również społecznymi (z angielskiego: social lending) zawitały do naszego kraju w roku 2008, a to dzięki popularności, jaką zyskały w Wielkiej Brytanii, która byłą europejskim pionierem tego rodzaju pożyczek. To właśnie brytyjski serwis Zopa wcielił w życie wymianę środków finansowych pomiędzy osobami, które mogą pożyczać z racji posiadania odpowiednio wysokich środków finansowych a tymi, którzy ich potrzebują, a zatem chcą je pożyczyć. Na tym właśnie polega sedno działania pożyczek społecznych – są to transakcje pomiędzy pożyczkobiorcami a inwestorami bez obecności placówek bankowych.

Model pożyczek społecznościowych bardzo szybko zyskał na popularności. Obecnie w intrenecie znanych jest już pięć firm trudniących się tego typu działalnością, Są to: kokos.pl; finansowo.pl; zakra.pl; sekrata.pl; pozycz.pl. W Polsce ponad jedna czwarta Internautów odpowiada twierdząco na pytanie dotyczące znajomości którejś z wymienionych firm, a sama inicjatywa pożyczania „pomiędzy sobą” jest często bardziej atrakcyjna od pożyczek w banku czy firm pozabankowych z racji niższego oprocentowania pożyczonej sumy pieniędzy. Pożyczki społeczne, choć nadal stanowią jedynie niszę, są darzone szczególnym upodobaniem przez te osoby, które zraziły się do banków i preferują „system kojarzenia” przez internetowy portal, a nie za pośrednictwem w/w placówek finansowych.

Bardzo dogodnym rozwiązaniem, które dotyczy pożyczek społecznościowych jest rozkład pożyczki na kilku inwestorów, a co za tym ryzyko niespłacenia długu przez osobę potrzebującą pożyczki jest znacznie mniejsze.

 

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *