Parabanki w Polsce – opinie – listopad 2012

„Gdy banki nie chcą (czy nie mogą?) przyznać Nam pożyczki na wakacje, to wybieramy ofertę alternatywnych banków, czyli parabanków! Co to są parabanki? To podmioty (czy instytucje?) finansowe, obecne na rynku (usług i produktów) finansowych od kilkunastu lat! Dlaczego Polacy nie odróżniają banków od parabanków? Dlatego, że podobnie jak banki udzielają Nam pożyczek? Dlatego, że nie banki także (nie tylko banki!) oferują Nam lokaty? Czy dlatego, że znamy („ich nazwy” są obecne w Naszej społecznej świadomości) je równie mocno jak banki?” Co Polacy myślą o pozabankowych instytucjach finansowych? Poznaj najnowsze opinie Polaków o parabankach (publikujemy wyłącznie „najświeższe” komentarze!)!

„Jestem pewien, że po ostatnim oszustwie właścicieli Amber Gold i Finroyal, Polacy szybko nie zaufają parabankom. Innym właścicielom bardzo trudno będzie odbudować zaufanie Polaków do parabanków! Duża część z Nas straciła wszystkie swoje oszczędności! I szybko nie otworzy nowej lokaty. Zwłaszcza w parabanku!”

„Moim zdaniem już za kilka miesięcy zaczniemy ponownie lokować swoje oszczędności w parabankach! Polacy (nie tylko młodzi!) chcą zarabiać bardzo szybko! Już po miesiącu chcielibyśmy zyskać co najmniej 15%, a do pracy nie wybieramy się za mniej niż 4000 złote, prawda”? Wysokie oprocentowanie lokat (nierealne!) zawsze Nas skusi!”

„Jeszcze kilka dni temu nie wiedziałem co to są parabanki, dzisiaj nie mam żadnych wątpliwości. Definicja kantoru czy firmy leasingowej nigdy nie była mi obca, ale nie sądziłem, że wszystkie te instytucje są ze sobą połączone (działają w sferze shadow banking – u, tak?). Mam dosłownie jedno pytanie do autorów strony (widzę, że bardzo angażujecie się w rozwój portalu!), czy parabanki posiadają tylko licencje (pozwolenie na prowadzenie działalności finansowej…), czy są też kontrolowane w jakiś sposób? Wszystkie banki są nadzorowane przez Komisję Nadzoru Finansowego, a parabanki przez kogo?”

„Największą sympatię Polaków zdobyły SKOKI (jako parabanki, czy się mylę?)! To one są najbardziej lubiane przez pożyczkobiorców (oprocentowanie nie jest astronomiczne!), jak i przez inwestorów ( „inwestycja oszczędności w lokaty” nie jest obarczona żadnym ryzykiem!). Jeśli żaden ze SKOK – ów (jest ich kilka!) nie zepsuje opinii (innym!), to zaufanie do tej instytucji (pozabankowej instytucji finansowej) będzie rosnąć (do wszystkich!)”!

„Firma Provident to bank, parabank, czy pośrednictwo kredytowe? Nie potrafią sobie (pewnie!) odpowiedzieć na to pytanie. Najbardziej skłaniam się ku trzeciej odpowiedzi (pośrednictwo kredytowe), nie jestem jednak pewien (na sto procent!). Liczę na Waszą odpowiedź”!

„Parabanki w Polsce są coraz częściej otwierane (czy to dobrze czy źle dla Polaków?)! Coraz chętniej (z mniejszym niepokojem!) korzystamy z oferty nie banków (mamy coraz mniej wątpliwości!)! Kilkanaście miesięcy temu (wcale w nieodległej przeszłości) większość z Nas uważała, że Nasz majątek (nawet najmniejsze oszczędności) powinny pomnażać wyłącznie banki! Byliśmy przekonani nawet o tym, że nie powinniśmy pożyczać parabanku żadnych pieniędzy. Dziś sposób spostrzegania parabanków przez Polaków bardzo się zmienił („nie widzimy wyłącznie instytucji niewartych Naszego zaufania”!)”

„Kiedy Komisja Nadzoru Finansowego zacznie kontrolować parabanki w Polsce? Polacy (i ich oszczędności!) bardzo potrzebują takiej kontroli”!

„Eksperci nie mają wątpliwości (chyba już żadnych!), że rozwój parabanków („pozabankowej części” rynku finansowego) bez żadnej kontroli, nastąpił w wyniku zaostrzonych działań KNF (Komisji Nadzoru Finansowego). Parabanki w Polsce codziennie zdobywają nowych klientów dlatego, że (tradycyjne) banki (z coraz większą częstotliwością!) odrzucają wnioski o pożyczkę Polaków…”!

„Z moich obserwacji wynika, że pożyczki w parabanku są szybkie (pożyczkobiorcy otrzymują je już po kilku minutach od złożenia wniosku!)), wygodne (nie musimy wychodzić z domu aby pożyczyć pieniądze! Wszystkie formalności możemy załatwić przez Internet, nawet umowę pożyczki podpisujemy w domu!) i drogie (oprocentowanie pożyczek jest bardzo wysokie)!”

„Zanim podpiszemy umowę z parabankiem krok po kroku (w razie najmniejszych wątpliwości zgłośmy się do ekspertów np. z tego portalu!) przestudiujmy wszystkie zapisy w umowie. Przyjrzyjmy się przede wszystkim zapisom dotyczącym RRSO (Rzeczywistej Rocznej Stopy Procentowej)! Czy parabank uwzględnił wszystkie opłaty związane z pożyczkę przy obliczeniach RRSO? Czy zapłacimy (nie możemy odstąpić od tego zapisu w umowie pożyczki!) za obsługę domową? Czy parabank pobierze opłatę przygotowawczą? Czy opłata nie zostanie Nam zwrócona (nie wpłynie ponownie na Nasze konto!), jeśli Nasz wniosek o pożyczkę nie zostanie zaakceptowany (w „nie bankach” takie sytuacją również „przytrafiają się” wnioskodawcom)?

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *